Książka na sierpień #1 ...bo książki są po to, aby je czytać


Przeczytałam ostatnio mądre zdanie na temat książek. Nie pamiętam już, jak dokładnie ono brzmiało, jednak generalnie chodziło o to, że książki są po to, aby je czytać, nie powinny zalegać na półkach raz przeczytane, powinny mieć swoją duszę, historię. Spodobało mi się to od razu, bo w stu procentach się z tym zgadzam. Dlatego właśnie tak bardzo lubię biblioteki, ich klimat, to, że tam każda książka na półce może opowiedzieć swoją własną historię - a każda ma tę historię inną. Biblioteki właśnie dlatego są magiczne - nie wiem, czy kiedykolwiek spełni się jedno z moich marzeń, by pracować wśród książek lub starych dokumentów, ale wiem, że biblioteka to będzie miejsce, gdzie będę chodzić zawsze - nieważne, gdzie będę się w danej chwili znajdować.

To tak w ramach wstępu. Po to, aby w myśl tego, co przed chwilą napisałam przedstawić Wam pewną akcję - chociaż słowo akcja czy projekt to za dużo moim zdaniem powiedziane, a i na sam pomysł  wpadło wielu przede mną. Na mojej półce zalega trochę książek. Część z nich to moje perełki, których nie oddam nikomu, to te, do których jestem przywiązana i żadna siła ich ode mnie nie odciągnie. Ale są takie, które z chęcią puściłabym w świat. Do których przywiązana jestem mniej, ale każda z nich przecież zasługuje na to, żeby być czytaną. U mnie to się nie zdarzy - bo wiem, że do niektórych książek już nie wrócę. A leżą, leżą, i pewnie nawet nikt oprócz mnie o nich nie wie. Szkoda ich. Książki naprawdę muszą być czytane, takie jest ich przeznaczenie. Dlaczego mam im to odbierać?...

Postanowiłam więc podzielić się nimi z moimi czytelnikami. Z Wami. Co miesiąc więc, na początku każdego miesiąca w miarę możliwości, będę Wam przedstawiać tytuł, po który będzie można się zapisywać w komentarzach. Wystarczy mi do tego tylko Wasz adres e-mail, abym mogła się skontaktować z osobą, która książkę w ostateczności otrzyma. Nie będzie żadnych konkursów, żadnych zadań, wymyślania haseł czy tym podobnych. Osobę do pierwszej książki wylosuję, ale to od Was zależy w jakiej formie to będzie działało dalej: czy chcecie losowanie, czy 'kto pierwszy ten lepszy', czy jeszcze jakąś inną formę wyboru szczęśliwca. Jak macie jakieś pomysły, to dawajcie, również pod tym postem - może wpadnie Wam do głowy coś innego niż mnie. Byle by to było zwykłe wpisanie się i nie wymagało zbytniego wysiłku - jedynie chęci przeczytania (czy posiadania) książki. Bo taki ma być tego cel. Na zapisy będzie góra kilka dni, a do wybranej osoby książka powędruje również w kilka dni. Tyle.

To od Was zależy, co z otrzymaną książką dalej zrobicie. Zależy mi jedynie na tym, aby zgłaszały się osoby, które naprawdę chcą dany tytuł przeczytać i to zrobią, ewentualnie komuś podarują. Super byłoby i naprawdę cieszyłabym się z tego, gdyby po przeczytaniu poszła ona dalej w świat, jednak ja już na to nie mam wpływu - możecie zatrzymać ją na półce, oddać komuś, oddać do pobliskiej biblioteki. Niech będzie czytana - książki muszą być czytane, nie mogą zalegać zapomniane na półkach. O to głównie w tym wszystkim mi chodzi. U mnie na półce już pożytku z nich nie będzie, ale jeśli ktoś jeszcze choć raz je przeczyta, to będę się cieszyć.

A może kiedyś mi się to zwróci? Na przykład w wymarzonej pracy albo wygranej szóstce w totolotka? :-)

Pierwszą książką, czyli KSIĄŻKĄ NA SIERPIEŃ ogłaszam:


Jest to trzecia część trylogii kwiatowej, być może ktoś już ma dwie poprzednie, a nie ma ostatniej, a może po prostu chciałby ją przeczytać ot tak (bo można, chociaż wątki się łączą, to można i oddzielnie, przecież nikt nam nie zabroni, prawda?). Egzemplarz jest w idealnym stanie, czytany tylko przeze mnie.

Wpisujcie swoje adresy mailowe, czas jest do poniedziałku do 23.59, we wtorek wylosuję osobę i poinformują ją mailem, na adres też będę czekać ok. 2 dni, jeśli go nie dostanę, wylosuję kogoś innego.
A jeśli macie jakieś uwagi, komentarze, też je wpisujcie - wszystkie mile widziane :-)

7 komentarzy:

 1. Świetny pomysł;)
  Na tę książkę akurat się nie zgłaszam bo ją posiadam, ale czekam na dalsze propozycje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł, ale na tę książkę nie będę zabierać szansy, bo nie znam dwóch poprzednich tomów. Spróbuję w kolejnej odsłonie bo rozumumiem, że będzie co miesiąc tak ? Co do formy wyboru jestem za losowaniem, bo np kto pierwszy ten lepszy może zniechęcać w sensie myśli " a i tak nie trafię" itp. Losowanie jest najbardziej sprawiedliwą formą jeśli chcesz coś bardziej wymśloego może być pytanie " Dlaczego ta książka ma trafić właśnie do Ciebie", ale to już dość oklepane i co tu dużo mówić Twój subiektywny wybór by był( to jaka odpowiedź przypadnie Ci do gustu). Tak więc losowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł jest super :) Ja np uwielbiam książki, które widać, że sporo w życiu przeszły. Jestem wzrokowcem, nic nie poradzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam czytać, właśnie czytam po raz drugi Igrzyska Śmierci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja za Michalak podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro nikt nie chce to ja jednak poproszę , bo i tak mam ją na liście. Chyba można czytać bez znajomości dwóch tomów.

  OdpowiedzUsuń
 7. e- mail ania. glod@ amorki. pl

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli