Syn

Autor: Jo Nesbø
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014
Liczba stron: 428
Od dawna miałam w planach książki tego autora. Dziwne było to, że jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej jego książki, chociaż literaturę skandynawską lubię bardzo, Skandynawię z pewnością mogłabym nazwać jednym z moich ulubionych kierunków czytelniczych. Chociaż do tej pory wśród autorów, po które sięgałam, górowała Szwecja, to jednak od dawna miałam w planach podróż również do Norwegii i w końcu, po długim czasie planowania i czajenia się, w moje ręce trafiła książka Jo Nesbø.

Sonny Lofthus odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu w Oslo. Cieszy się tam niewiarygodnym szacunkiem, a reszta współwięźniów traktuje go jak kogoś w rodzaju spowiednika, cierpliwie bowiem wysłuchuje zwierzeń kolejnych kolegów. Sonny trafił do więzienia w wieku 18 lat, zaraz po tym, jak jego ojciec-policjant został oskarżony o korupcję i popełnił samobójstwo. Jednak pewnego dnia kolega z celi wyznaje Sonny'emu prawdę na temat jego ojca - mężczyźnie, który do tej pory miał żal do swego ojca teraz wszystko objawia się w zupełnie innym świetle - Sonny postanawia więc rozprawić się po raz ostatni z tymi, którzy mieli związek z tą sprawą i ostatecznie odkryć prawdę na temat swojego ojca, który przed śmiercią był dla niego wielkim wzorem. Dla Sonny'ego nie istnieją ku temu żadne przeszkody, nawet pobyt w więzieniu...

Nesbø bez wątpienia jest bardzo popularnym pisarzem znanym z nazwiska chyba przez wszystkich, do tego autorem chwalonym, czytanym na potęgę, który odniósł bardzo duży sukces. Sama więc nie mam zielonego pojęcia, dlaczego dopiero teraz zdecydowałam się przeczytać jego książkę i czemu czekałam z tym tak długo, omijając go jakimś dziwnym łukiem. Niesłusznie. Nesbø z pewnością zasługuje na sławę, jaką przyniosły mu jego powieści, chociaż ja sama mam za sobą dopiero tą jedną. Na pewno nie będzie to ostatnia moja lektura tego autora. Syn - jego najnowsza książka - trzyma w napięciu, mocnych wrażeń w niej nie brakuje, nie zabraknie również krwi i innych podobnych rzeczy towarzyszących kryminałom - jest to po prostu świetna powieść, którą bardzo dobrze się czyta. A to, że jest to literatura rodem ze Skandynawii, jeszcze dodaje jej rangi.

Co mi się najbardziej w niej spodobało? Chyba sama postać głównego bohatera. Niby morderca, który potrafi zabić z zimną krwią, kieruje się jednak swoimi osobistymi pobudkami, ma określone cele i chce być przede wszystkim sprawiedliwy i fair w stosunku do samego siebie i swojego nieżyjącego już ojca. A jego głównym celem jest odkrycie prawdy. Jednak z drugiej strony osobowość Sonny'ego w ogóle nie pasuje do etykiety 'zabójcy' - jest spokojny, opanowany i kulturalny, co czasem faktycznie może dziwić. Mimo jego roli w tej książce jednak bardzo łatwo go polubić, zresztą nie tylko jego, bo nie tylko on sam jest bohaterem tej powieści - na pewno jednak jest to postać wyjątkowa i oryginalna.

Swego czasu odkryłam i zakochałam się w literaturze szwedzkiej, cieszę się, że teraz wpadła w moje ręce norweska. Skandynawia ma swój niepowtarzalny klimat, który jest obecny również w powieściach tamtejszych pisarzy. Nie mam zamiaru więc już Nesbø omijać z daleka i nie powinien go omijać nikt, to tak jak ja zaczytuje się w skandynawskich kryminałach.

6 komentarzy:

 1. Na mnie również Syn zrobił pozytywne wrażenie. Jestem po lekturze też kilku innych książek Nesbo i z czystym sumieniem polecam tego autora każdemu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic Nesbo ale mam ogromną ochotę w tę dziewiczą literacko podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często czytam o powieściach Nesbo, ale jakoś jeszcze nie nabrałam ochoty na jego twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tego autora, ale tej książki jeszcze nie czytałam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dwie książki autora i jakoś mnie nie porwały, może kiedyś sięgnę po inne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam ,,Karaluchy" tego autora i też bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli