Polska Piastów

Autor: Paweł Jasienica
Wydawnictwo Świat Książki, 1997
Liczba stron: 318
Polska Piastów to była książka, którą od dawna chciałam przeczytać. Niektórzy czytelnicy mojego bloga dobrze już wiedzą, że Piastowie to część historii, która interesuje mnie chyba najbardziej, nie powinni więc być zdziwieni tym, że pozycja ta pojawiła się w końcu i tutaj. Książkę kupiłam jakiś czas temu dosłownie za grosze, była to niepowtarzalna okazja, jednak z czytaniem czekałam dość długo. Jednak od początku cieszyło mnie to, że stoi sobie na mojej półce i po jej przeczytaniu cieszy mnie to jeszcze bardziej.

Książka Pawła Jasienicy (właściwie Leona Lecha Beynara) to zbiór dość luźnych opowiadań o naszej najwcześniejszej historii, o początkach państwa polskiego, począwszy od legendy o Piaście, aż do śmierci ostatniego króla z tego rodu, Kazimierza Wielkiego. Jej autor to nieżyjący już polski pisarz historyczny, eseista, i publicysta, który stworzył cały cykl esejów historycznych, począwszy od Polski Piastów, poprzez Polskę Jagiellonów, aż po Rzeczpospolitą Obojga Narodów (składającą się z trzech tomów).

Polska Piastów nie jest podręcznikiem. Nie jest to dzieło naukowe, co podkreślał zresztą sam autor, nie znajdziecie więc w niej na samym końcu bibliografii... Polski Piastów więc i nie czyta się jak podręcznika i bardzo dobrze. Nie każdy bowiem ma ochotę na sięganie po książki naukowe i ich czytanie, ale z chęcią poczytałby sobie coś, co tej naszej historii dotyczy. Ta książka jest idealna dla takich osób, a więc dla osób, które historię lubią, ale bez przesady, którzy czytają od czasu do czasu cokolwiek, ale nie sięgają po podręczniki, które dotyczą już trochę bardziej zaawansowanych historyków. W końcu: nie jest to książka obszerna, na zaledwie trzystu stronach przeczytamy jednak o wszystkim, o czym powinniśmy wiedzieć w związku z dynastią piastowską i początkami państwa polskiego. Ale pamiętajcie - to nie jest podręcznik i podręcznika nawet nie przypomina. I to jest wielki plus tej książki, bo czyta się ją niezwykle lekko i przyjemnie. Może i niewiele nowych rzeczy dowiedzą się z niej ci, którzy są z historią i tą epoką za pan brat - w końcu 300 stron to nie jest wiele - ale może właśnie to było zamierzeniem autora? Aby sięgali po nią nie tylko zainteresowani, ale przede wszystkim ci nie do końca przekonani?... Moim zdaniem to jest lektura właśnie dla tych drugich - którzy trochę nieśmiało podchodzą do historii, trochę się jej boją, ale których mimo wszystko przyciąga. Polska Piastów zainteresuje właśnie takie osoby, bo podaje fakty, daty i wydarzenia w przystępnej formie, a dodatkowo wcale nie czuje się tego nawału informacji, które często spotykamy w jakichkolwiek innych publikacjach.

Chciałabym skompletować i ustawić na półce całą serię esejów Pawła Jasienicy. A na pewno całą mam w swoich planach czytelniczych. Przede wszystkim jest to fajnie, przystępnie podana historia, w takiej formie, która absolutnie nie odstrasza, a ma wielką szansę zaostrzyć apetyt na więcej :-)

3 komentarze:

  1. Czytałam dawno temu, ale sentyment do tego cyklu pozostał :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialny cykl, który połknęłam x lat temu będąc na studiach. Lekturę rozpoczęłam z przymusu, gdy w semestrze przerabiałam średniowiecze jednak po kilku stronach byłam na tyle zachwycona, że do czytania kolejnych części nikt nie musiał mnie zmuszać.

    OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli