Kat Hitlera. Biografia Reinharda Heydricha

Autor: Robert Gerwarth
Wydawnictwo Esprit, 2013
Liczba stron: 660
Reinhard Heydrich - jeden z największych oprawców XX wieku, postać budząca przerażenie nawet w kręgach nazistowskiego przywództwa. W III Rzeszy ten trzydziestoparoletni mężczyzna pełnił trzy kluczowe funkcje: był bezwzględnym szefem ogromnej nazistowskiej Policji Bezpieczeństwa, SS i Gestapo oraz przełożonym Einsatzgruppen - szwadronów śmierci SS. Ponadto w 1941 roku Heydrich został mianowany Protektorem Czech i Moraw. Ale najważniejsza funkcja, która była mu przypisana przez jednego z najpotężniejszych ludzi po Hitlerze, Hermanna Göringa i która z czasem stała się jego kluczową życiową misją do spełnienia w III Rzeszy, to "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w Europie, zadanie, które w końcu przybrało formę masowych mordów i ludobójstwa.

"Kat Hitlera" to książka, która przedstawia nam życie człowieka, który stał się jednym z najniebezpieczniejszych funkcjonariuszy w III Rzeszy, często nazywanym Archaniołem Zła. Robert Gerwarth, jej autor, to profesor na Harvardzie i Princeton, historyk II wojny światowej. Gerwarth dorastał w Berlinie, jako dziecko był świadkiem zimnej wojny i upadku muru berlińskiego. I to właśnie życie w miejscu, historycznie znaczącym tak wiele, skłoniło go do wyboru tej a nie innej ścieżki życiowej i późniejszej pracy zawodowej.

Autor znany jest z tego, że w swoich badaniach jest skrupulatny i bardzo dokładny. Jego staranność w badaniach nad życiem Heydricha została nawet wyróżniona i nagrodzona, ale przede wszystkim pozwoliło mu to stworzyć dość obszerną i intrygującą biografię człowieka, który zaciekłym nazistą, członkiem NSDAP i jednym z najgroźniejszych ludzi w III Rzeszy stał się... zupełnie przypadkowo. Jako syn znanego kompozytora Bruno Heydricha, założyciela słynnego Konserwatorium Muzycznego w Halle, Reinhard dorastał otoczony muzyką i sztuką. Grał świetnie na skrzypcach. Swojej przyszłości jednak nie związał z muzyką, chciał zostać chemikiem, ale i ten zamiar w końcu porzucił, aby wstąpić do marynarki wojennej. Tam, ze względu na swoje muzyczne pochodzenie i pasje, był raczej outsiderem. W marynarce jednak Reinhard nie zrobił kariery. Dlaczego? Głównie przez własną bezmyślność i głupotę, wdając się z romans z niewłaściwą kobietą, a potem przez aroganckie zachowanie wobec sądu wojskowego. Został więc wyrzucony z marynarki. Zaręczony już wtedy z Liną von Osten, Heydrich został bezrobotny. Lina miała kluczowy wpływ na rozwój jego kariery w strukturach SS. To ona namówiła do wstąpienia do NSDAP w ogóle nie interesującego się polityką Reinharda. A on, jako bezrobotny, zapisał się do partii głównie dlatego, by zapewnić Linie ślub i życie z człowiekiem, który będzie w stanie utrzymać rodzinę. Partia była również namiastką tego, co Heydrich utracił, gdy został wydalony z marynarki. Tutaj znów mógł przywdziać mundur oficera. 

Robert Gerwarth pisząc swoją książkę bez wątpienia wykonał kawał dobrej roboty. Rozwój politycznej kariery Heydricha przeplata z wydarzeniami z jego życia osobistego, ciekawostkami, popartymi licznymi badaniami nad jego życiem. Mało kto wie na przykład, że praktycznie przez całe życie, aż do zamachu w Pradze i śmierci Heydricha kilka dni później, towarzyszyła mu plotka o jego żydowskim pochodzeniu. Nie była jednak ona przyczyną jego późniejszej nienawiści wobec Żydów i prześladowań. Oprócz Himmlera, jego bezpośredniego przełożonego, to właśnie Lina miała największy wpływ na jego karierę w partii nazistowskiej.

"Kat Hitlera" przedstawia mnóstwo faktów z życia tego bezwzględnego, okrutnego człowieka, jakim stał się Heydrich. To niewątpliwie gratka dla miłośników historii i II wojny światowej. I tacy czytelnicy na pewno dzieło Gerwartha docenią. Trzeba jednak przyznać, że zawiera niezliczoną ilość faktów historycznych, przybliża jak nic politykę nazistowskiej III Rzeszy - i w związku z tym nie jest lekką książką, a wręcz przeciwnie. Jest lekturą dość ciężką, nafaszerowaną informacjami, faktami i datami - jeśli to Was nie zraża, zachęcam. Nie przerażajcie się ilością stron - prawie jedna trzecia książki to bibliografia, indeksy, ale i ułatwiające lekturę mapy oraz fotografie z życia Heydricha. "Kat Hitlera" jest książką bez wątpienia godną zainteresowania.


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit:

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki! Zdecydowanie ją przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba ta postać zawsze budzi ciekawość, chętnie bym przeczytała:) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. No oczywiście że Lina, nie wiem co ja z tą Lisą :)

   Usuń
  2. Moze ci sie skojarzyla z tą z The Room :D bo w sumie podobne

   Usuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli