Ponieważ Cię kocham

Autor: Guillaume Musso
Wydawnictwo Albatros, 2011
Liczba stron: 300
Oj, brak mi już było jakiejkolwiek książki Guillaume. Ostatnio czytałam cokolwiek tego autora dobre pół roku temu, a przecież postanowiłam sobie kiedyś, dawno temu, że przeczytam wszystkie jego powieści... Wciąż kilka mam przed sobą, i wciąż mam w planach wszystkie jego książki postawić na swojej prywatnej półce w prywatnej biblioteczce. Tak się jednak złożyło, że miałam ogromną ochotę na jakąś jego powieść i akurat znalazłam "Ponieważ Cię kocham" w bibliotece... Nie mogłam oczywiście przejść obok niej obojętnie...

Pięć lat temu, jako pięcioletnia dziewczynka, zniknęła Layla. Będąc na zakupach z opiekunką dziecko zaginęło bez śladu. Ani policja, ani nikt inny nie był w stanie jej odnaleźć. Tropy urywały się w centrum handlowym. Zniknięcie dziewczynki bardzo przeżyli jej rodzice i chociaż matka, Nicole, jakoś była z czasem w stanie się z tym pogodzić, to ojciec, Mark już nie. Jego małżeństwo z Nicole rozpadło się, a sam mężczyzna porzucił karierę psychologa, by z czasem wylądować jako bezdomny na ulicy. Pięć lat po zniknięciu Layli ktoś ratuje życie Nicole, napadniętej na ulicy - okazuje się, że jest to Mark. Kilka dni później pojawia się.... Layla, dokładnie tego samego dnia pięć lat po wydarzeniach, dokładnie w tym samym centrum handlowym. Gdzie była dziewczynka i jaką tajemnicę kryje - nie tylko ona, ale jak się okazuje, również jej matka? Gdzie była Layla przez ostatnie pięć lat, co się z nią działo?...

"Zanim zabiorą się państwo do lektury, chcę poprosić o dyskrecję: proszę nie zdradzać zakończenia książki przyjaciołom!" (str. 7)

Guillaume Musso zaskoczył mnie już samym powyższym zdaniem. Czyżby znowu czekało nas zaskakujące zakończenie, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a które po raz kolejny wbije nas w fotel? Cóż, Musso jest z tego bardzo dobrze znany. Trzeba przyznać, że tworzy nie tylko oryginalne historie, okraszone odrobiną magii, on potrafi tak zakręcić czytelnikiem, że w pewnym momencie czytający jest zupełnie zdezorientowany: "ale... o co chodzi?" Musso potrafi tak poskładać ze sobą fakty, których na pierwszy rzut oka w ogóle nic ze sobą nie łączy, że aż trudno w to uwierzyć, że tak się w ogóle da. Do tego wymyśla tak oryginalne historie, tworzy tak interesującą fabułę, że trudno, naprawdę trudno przejść obok jego książek obojętnie. I dzięki temu nie bez powodu stał się jednym z moich ulubionych autorów.

Mogę Wam to obiecać: zakończenie będzie nieprzewidywalne i zaskakujące. Tutaj nas autor nie zawiedzie, zresztą po raz kolejny. "Ponieważ Cię kocham" jednak to nie tylko historia dziewczynki, która pewnego dnia zniknęła. To historia trzech, na pozór zupełnie niezwiązanych ze sobą osób, które kilka razy, nawet o tym nie wiedząc, spotkały się już ze sobą w jednym miejscu i czasie i które miały wpływ na swoje wzajemne dalsze losy. Poznamy więc Marka, ojca Layli, ale to żadna niespodzianka. Poznamy jednak także Alyson, córkę znanego miliardera, kleptomankę, oraz Evie, piętnastoletnią dziewczynkę bez rodziców, żądną zemsty sierotę. Co połączy te trzy osoby? Wspólne wydarzenia z przeszłości, ale nie tylko. Aby się o tym dowiedzieć, musicie jednak sięgnąć po tę powieść, sam autor przecież apeluje do czytelnika, aby nie zdradzać zbyt wiele szczegółów.

Nie wiem, czy znacie Musso i jego książki. Część z Was pewnie tak, część pewnie nie. Pierwsi na pewno sięgną po "Ponieważ Cię kocham", bo trudno nie sięgnąć znając już jakąkolwiek inną powieść autora. On wręcz zmusza do tego, aby nie poprzestać na jednej. Zaczarowuje. Ci, którzy go jeszcze nie znają, powinni bez wątpienia poznać, o ile lubią historie zaskakujące, nieprzewidywalne, nierzadko z odrobiną magii, ale piękne i pełne ciepła. "Ponieważ Cię kocham" to książka w sam raz na początek przygody z francuskim pisarzem. To dopiero przedsmak tego, co znajdziemy w innych jego książkach, ale powiem tylko jedno - warto! Ja przepadłam :-)

13 komentarzy:

 1. Chociaż tak pozytywnie o niej piszesz i gwarantujesz dobrą lekturę ja nadal nie jestem przekonana do książek tego autora. Coś mi w nich nie pasuje i sama nie wiem dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 2. nie poznałam jeszcze twórczości autora, nie wiem ...może kiedyś się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory nie przeczytałam ani jednej książki tego autora, ale moja przyjaciółka jest jego wierną fanką:) Chyba nie pozostanie mi nic innego jak w końcu sięgnąć po jedną z jego powieści. Może to będzie akurat ta?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości tego pisarza, ale bardzo bym chciała to zmienić, dlatego cieszę się, że twoim zdaniem "Ponieważ Cię kocham" to książka w sam raz na początek przygody z tym autorem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm, to raczej nie pozycja dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Musso, chociaż swego czasu bardzo chciałam poznać właśnie "Ponieważ cię kocham". Jakoś mi się zeszło i powieści nie przeczytałam, ale teraz to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście mam w planach tego autora, może jeszcze we wakacje coś sobie wypożyczę

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm... chyba kiedyś to czytałam, ale końcówki nie mogę sobie przypomnieć za nic :) jeszcze raz trzeba sięgnąć po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ponieważ Cię kocham to była pierwsza książka tego autora, którą czytałam i wspominam ją pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak jak poprzedniczki, nie przeczytałam jeszcze nic z twórczości autora. Zawsze patrzyłam w księgarniach na "Papierową dziewczynę", ale nie wiem czy warto wydać pieniądze. Może czytałaś?

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli