Top 10 - najlepsze wakacyjne lektury


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej bloggera, jego zainteresowania i gusta. Jeśli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień. Ponieważ wakacje tuż-tuż, a ostatnia pogoda ciągle nam o tym przypomina (nie mówię tu o tej deszczowej, ale o słońcu i temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza), temat więc idealny na dziś:

Najlepsze wakacyjne lektury1. Kobiety z domu Soni, Sabina Czupryńska
Jedna z moich ulubionych, jak nie ulubiona w ogóle, obyczajowa powieść o pięciu kobietach - mam do niej ogromny sentyment, a na lato moim zdaniem jest idealna. O tej książce można naprawdę pisać i pisać, ja jednak myślę, że lepiej jest przeczytać, bo nie da się oddać tej historii w jakiejkolwiek recenzji, nieważne, jak długa byłaby.

2. Prowincja pełna marzeń, Katarzyna Enerlich
Kolejna opowieść, która skradła mi serce. Powieść, która doczekała się dalszych trzech tomów i wszystkie są warte uwagi, również idealna na wakacje.

3. Upalne lato Marianny, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Ta książka, mimo może niezbyt wysokiej oceny, którą sama jej dałam, musiała się znaleźć w moim zestawieniu. Dlaczego? Ze względu na klimat - typowy dla mazowieckiej wsi i prowincji, gorący klimat lata i zbliżającej się jesieni.

4. Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki, Marcel Pagnol
Kolejna klimatyczna książka. Czuć w niej nie tylko zapach lawendy, ale i gorący śródziemnomorski klimat południowej Francji, wakacje, przygodę i tajemnicę.

5. Comédia infantil, Henning Mankell
Autor znany głównie z kryminałów, ale "Comédia infantil" kryminałem nie jest i Mankell zadziwił mnie tym, że stworzył taką książkę. Krótka, ale piękna opowieść o okrucieństwie, biedzie i marzeniach. Piękna historia - moja ulubiona książka Henninga Mankella.

6. Cichy wielbiciel, Olga Rudnicka
Mam do niej ogromny sentyment i nie wyobrażam sobie, że mogłabym ją czytać np. zimą. Tak się składa, że trafiła do mnie w lipcu zeszłego roku, czas idealny, pochłonięta ekspresowo, ale tak po prostu musiało być.

7. 44 Scotland Street, Alexandel McCall Smith
Nie tylko na zimę pod kocyk, ale i idealna do czytania nad rzeką czy w ogrodzie - książka na każdą porę roku, bez wątpienia.

8. Jeden dzień, David Nicholls
Dużo się o tej książce mówiło i bardzo słusznie, nie wiem, jak pozostałe powieści tego autora, ta jednak jest warta swojej ceny i czasu nad nią spędzonego - trzeba przeczytać, żeby zrozumieć.

9. Sukienka z mgieł, Joanna M. Chmielewska
Piwnica pod Liliowym Kapeluszem jest miejscem, obok którego nie da się przejść obojętnie. W związku z tym tej książki również nie można ominąć. Po raz kolejny urzeka w niej klimat - magicznego, niepowtarzalnego miejsca.

10. Cukiernia pod Amorem, Małgorzata Gutowska-Adamczyk
I tutaj już cała seria. Chociaż ja mam za sobą dopiero dwa tomy, to wiem, że i trzeci skradnie mój czas, gdy tylko na niego trafię. Uwielbiam tę serię, a wylegując się nad rzeką czy na łące idealnie się ją czyta.


Szkoda, że miejsc jest tylko 10, bo chętnie pisałabym dalej o książkach na wakacje :-)
Jak widać, przeważają tutaj powieści polskich autorów, co nie znaczy, że innych cenię mniej. Nie ma tu również żadnego kryminału, które przecież uwielbiam. Ale powyższe top 10 chyba najbardziej kojarzy mi się z latem i nie wyobrażam sobie, gdyby którejś z tych książek w moim zestawieniu zabrakło. A że znalazłoby się tutaj również tysiąc innych powieści - to już inna bajka :-)

13 komentarzy:

 1. Mam na półce "Jeden dzień", który kupiłam kiedyś na Weltbildowej wyprzedaży. Jeszcze go nie przeczytałam, ale sporo dobrego o tej książce słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się co do 2,3 i oczywiście 10! Zwłaszcza Cukiernia jest genialną lekturą na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje wakacje już się prawie zaczęły i od 2 miesięcy czekam w kolejce w bibliotece, aby wypożyczyć pierwszy tom Cukierni pod Amorem, mam nadzieję, że w końcu nadejdzie moją kolej!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede mną również trzeci tom Cukierni, lektura na lato jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Upalne lato Marianny" bez dwóch zdań! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać "Cichego wielbiciela" z tych tu podanych.

  Zapraszam do mnie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. pierwsze dwa tomy Cukierni czytałam dopiero co, w te pierwsze ciepłe dni, rozłożona na leżaczku w ogrodzie. zdecydowanie wakacyjna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że nie czytałam żadnej z wymienionych przez Ciebie książek. Jednak bardzo chciałabym przeczytać większość :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tylko "Chwałę mojego..." i zgadzam się stuprocentowo Kiedy czytałam tą książkę czułam się jakbym była na wakacjach.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Doskonałe zestawienie, z wieloma wyborami się w 100% zgadzam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele tutaj książek, które znam. I zgadzam się z Tobą, książki, które przedstawiłaś w statystyce, idealnie nadają się na wakacje :-)

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. 1,6,10 czytałam, tak 100% wakacyjne lektury.

  OdpowiedzUsuń
 13. Podpisuję się pod "Sukienką z mgieł", gdyż tylko tę pozycję czytałam. Jednak na większość tych książek mam ochotę. :)

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli