Zanim nadejdzie ciemność

Autor: Susan Wiggs
Wydawnictwo Mira, Warszawa 2012
Liczba stron: 412
Ocena: 7/10
Wzrok jest jednym z naszych najcenniejszych zmysłów. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co by było, gdybyście nagle dowiedzieli się, że za kilka tygodni po prostu go stracicie? Ja sobie tego w ogóle nie wyobrażam. Co innego z innymi zmysłami, z utratą słuchu jakoś bym sobie poradziła, ze zmysłem smaku, węchu również… Jednak możliwość zobaczenia tego, co nas otacza, możliwość cieszenia się kolorami, czytania, oglądania jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które posiada człowiek, a z której tak naprawdę nie każdy zdaje sobie sprawę… nie myśli o tym na co dzień, nie przejmuje się.

Jessie nie ma jednak takiej możliwości. A dokładniej – nie będzie miała już niedługo. Odkryto bowiem u niej nieuleczalną i dla lekarzy nadal dość tajemniczą chorobę, której głównym objawem jest stopniowa utrata wzroku. Jessie jest fotografem i praca jest dla niej bardzo ważna, bez wątpienia jest jej pasją. Tym bardziej trudno jest jej pogodzić się z chorobą. Ale kobieta posiada również tajemnicę: szesnaście lat temu urodziła córkę i oddała ją do adopcji rodzonej siostrze. Wiadomość o chorobie pcha ją do tego, aby po raz pierwszy zobaczyć swoją córkę, ujrzeć jej twarz, poznać jej charakter. Zrobić to, zanim będzie za późno, zanim jedyne, co zobaczy rankiem po otworzeniu oczu, będzie ciemność.

Utrata wzroku jest dla kobiety czymś, z czym bardzo trudno jest jej się pogodzić. W końcu jest to najważniejsza rzecz, która pozwala jej wykonywać pracę, którą kocha. To dla pracy wiele lat temu Jessie oddała swoją córkę własnej siostrze Luz, wiedziała, że z dzieckiem trudno będzie jej realizować marzenia, trudno będzie jej podróżować, oddała ją więc, aby zapewnić jej lepszą przyszłość, taką, na jaką zasługuje. Takie właśnie były szesnaście lat temu pobudki Jess. Jednak, poruszając tę kwestię, uważam i tak, że nic bohaterki nie usprawiedliwia, a już na pewno nie powody podawane nam przez autorkę powieści. Dziecko jest odpowiedzialnością, bez wątpienia, ale nie jest czymś, co można tak po prostu oddać, bo przeszkadza nam w karierze. Gdyby Jess miała naprawdę konkretny powód do tego, okay, wybaczyłabym jej… Ale coś, co podaje nam w swojej powieści autorka, w ogóle do mnie nie przemawia. Mimo wszystko, polubiłam jednak główną bohaterkę.

Książka ta zaintrygowała mnie już samym opisem i okładką. Takiej historii jeszcze nie miałam okazji czytać, a okładka od początku przykuła moją uwagę. I powieść absolutnie mnie nie zawiodła. Spodziewałam się pełnej uczuć, emocji, tajemnic, rodzinnych sekretów historii i coś takiego otrzymałam. Poza tym książka Susan Wiggs dała mi do myślenia i podejrzewam, że podobne wrażenie wywrze na innych czytelnikach. Porusza bowiem temat, który na pewno wymaga zastanowienia, co my byśmy zrobili, gdyby spotkało nas coś takiego?... Nie da się o tym nie myśleć, czytając tę książkę. Skłania nas do tego, aby spojrzeć na świat odrobinę inaczej, zauważyć rzeczy, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a które bez wątpienia są dla nas ważne, bez których trudno byłoby żyć.

„Zanim nadejdzie ciemność” czyta się bardzo szybko. Autorka pisze językiem bardzo prostym, łatwo przyswajalnym, kartki same się przewracają – sprawiło to, że nawet nie zauważyłam, kiedy ją przeczytałam. Ale nie jest to powieść, którą szybko się czyta, ale równie szybko zapomina. Wręcz przeciwnie, historia nie da nam o sobie zapomnieć tak szybko. Akcja do tego jest spokojna, ale dość wartka, co nie pozwoli się znudzić.

Przede wszystkim jest to powieść dla kobiet, jednak ja uważam, że również panowie powinni po nią sięgnąć, bo ma głębszy przekaz, niż większość takich lekkich czytadeł. Każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie i wynieść większą lub mniejszą lekcję. Więc jeśli ktoś lubi powieści obyczajowe, które pozostawiają po sobie coś więcej, niż kolejną przeczytaną książkę odłożoną na półkę – polecam. Nie powinniście się na niej zawieść.

Premiera: 28 września 2012


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Mira/Harlequin

18 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, więc jak wpadnie w moje ręce to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna chciałam zapoznać się z twórczością Susan Wiggs i teraz nadeszła chwila, kiedy mogę to zrobić, bo na mojej półce leży właśnie "Zanim nadejdzie ciemność" i czeka na swoją kolej. Przypuszczam, że będzie mi się ją czytało bardzo szybko, tak jak wszystkie książki z Miry. Mam nadzieję, że spodoba mi się. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. utrata wzroku to musi być coś strasznego, jestem ciekawa jak poradziła sobie bohaterka, myślę, że książka mnie nie zawiedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w stanie zrozumieć bohaterkę, gdyż sama mam na lewe oko dużą wadę wzroku.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja własnie jestem w trakcie czytania więc na dniach pewnie pojawi się recenzja =)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja właśnie jestem w trakcie czytania, więc zapewne na dniach pojawi się również u mnie jej recenzja =) Jak dla mnie to coś innego i tym bardziej wciągającego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mnie zaintrygowałaś... z podobną fabułą nie spotkałam się nigdy wcześniej, co jest w sumie istotnym walorem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka w kolejce na recenzję, i z pewnością również mnie zaintryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po książkę sięgnę lada dzień i mam nadzieję na podobne odczucia i emocje jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 10. wydaje się być ciekawa, może kiedyś
  teraz mam w planach inne książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna okładka i do tego zachęcająca recenzja... Muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie to książka obowiązkowa, muszę ją zdobyć :D
  Wspaniała recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak spotkam, chętnie po nią sięgnę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie przeczytam. Zaciekawiłaś mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. mam tę książkę i niedługo zacznę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. właśnie czytam tą powieść i jestem nią pochłonięta. Ja niestety dostałam ją dopiero w piątek.
  Nie czytałam twojej recenzji gdyż nie chce sugerować się twoją opinią - wybacz :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytam, gdy tylko pojawi się w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 18. Brzmi intrygująco. Dlatego na bieżąco będę śledzić półkę z bibliotecznymi nowościami, aby capnąć ją od razu jak tylko się tam pojawi. Chyba, że wcześniej powieść wpadnie w moje ręce w jakiś inny sposób :D

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli