Stosik recenzencko-biblioteczny #6/2012 w trochę innej odsłonie

Prezentuję dziś książki, które dotarły do mnie w ciągu ostatnich dni... Ale jakże z tych książek się cieszę! Najbardziej z prowincjonalnego tryptyku pani Kasi Enerlich (w ogóle od tego wydawnictwa spodziewałam się jednej, może dwóch książek, a dostałam cztery!).
A więc...

Od Wydawnictwa Mg:

Katarzyna Enerlich
"Prowincja pełna marzeń"
Pełna wdzięku i świeżości współczesna powieść, będąca hołdem dla uroków polskiej prowincji, w której splata się wątek Mazur dzisiejszych i przedwojennych, czyli byłych Prus Wschodnich. Główną bohaterką jest dziennikarka lokalnego czasopisma, której los stawia na drodze paskudnego szefa, a zaraz potem Niemca poszukującego rodzinnych korzeni. Przedwojenna historia, która zresztą wydarzyła się naprawdę, uruchamia lawinę wydarzeń współczesnych. Wśród przepięknego krajobrazu mazurskiego rozgrywają się wielkie i małe historie.
"Prowincja pełna gwiazd"
Refleksyjna opowieść o prowincjonalnej codzienności, której wielkie i małe historie rozgrywają się wśród mazurskich krajobrazów. Zaskakująca historia kobiety, która odbywa swoistą podróż w czasie, podróż do nieznanych korzeni. Odkrywa przeszłość, której nie znała i tajemnice, które niekoniecznie chciała poznać. Czytelnicy spotkali się z bohaterami powieści w książce – „Prowincja pełna marzeń”.
"Prowincja pełna słońca"
Czy coś - oprócz pierwszej litery - łączy Mazury z Marokiem?
Ludmiła, bohaterka kolejnej części "prowincjonalnego" tryptyku, po raz kolejny stawia czoło życiowym wyzwaniom. Tym razem znajdzie się na emocjonalnym zakręcie. Tajemnicze zniknięcie najbliższej osoby spowoduje, że kobieta wyruszy w zmieniającą jej życie podróż do północnych Włoch.
Spotkanie z Aminą, ofiarą muzułmańskiej tyranii i organizacja jej ucieczki od męża to tylko niektóre z przystanków tej podróży. Na swoją mazurską prowincję wróci odmieniona i przekonana, że szczęście to nie tylko miłość. A gdy już przewartościuje wszystko i od nowa ułoży swoje życie, pojawi się ktoś, na kogo wcale nie czekała. Czy po raz kolejny spotkanie okaże się nieprzypadkowe? 
 
 
"Sukienka z mgieł" Joanna M. Chmielewska
Piwnica pod Liliowym Kapeluszem to miejsce niezwykłe. Podobnie jak i jej właścicielka – Weronika, która potrafi odpowiedzieć na pytanie, zanim rozmówca zdąży je zadać, przeczuwa, co się wydarzy, widzi więcej niż inni... I wie, że ludzie przychodzą do kawiarni niekoniecznie po to, żeby się napić dobrej kawy, a ich oczekiwania czasami mają niewiele wspólnego z tym, co figuruje w menu.
Czego więc szukają i co odnajdują w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem jej goście? Małomówny, który nie rozstaje się ze swoim laptopem, zasłaniająca rękawem siniak Krycha Karpieluk, autystyczna Kora i jej mama, Mateusz zamawiający zawsze kawę Monsooned Malabar, Ala o wyglądzie grzecznej dziewczynki i obgryzający paznokcie Andrzejek… I co może zmienić czasami z pozoru niewiele znaczące zdarzenie? Jakaś wizytówka, która wypadła z portfela, ludzik z kamyków, latte podana zamiast czarnej Monsooned Malabar albo kilka słów wypowiedzianych w odpowiednim momencie…Od Wydawnictwa Esprit:

"Skrzydła nad Delft" Aubrey Flegg 
Holenderskie miasteczko Delft, połowa XVII wieku. Louise Eeden jest córką uznanego projektanta porcelany i doskonale wie, czego oczekuje się od niej ze względu na interesy rodzinne. Kiedy więc ojciec zleca słynnemu artyście, Jacobowi Haitinkowi, wykonanie jej portretu, przystaje na to, choć niechętnie, podobnie jak godzi się z myślą, że dla dobra prowadzonej przez ojca firmy ma wkrótce poślubić Reyniera de Vriesa, syna największego producenta ceramiki w Delft.
Sytuacja komplikuje się jednak, gdy w pracowni malarskiej dziewczyna poznaje Pietera, młodego pomocnika mistrza Haitinka, i zakochuje się w nim. Ta niemożliwa miłość wydaje się z góry skazana na niepowodzenie, nie tylko ze względu na dzielące młodych różnice majątkowe, lecz również kwestie wiary: ona jest pobożną protestantką, on – katolikiem. Jest jeszcze zazdrosny Reynier, któremu trudno będzie pogodzić się z odmową ze strony Louise…A poniżej stosik w tradycyjnej odsłonie, razem z dodatkowymi książkami, przytaszczonymi dziś z biblioteki:

 Biblioteczne:
Jack Ketchum - Dziewczyna z sąsiedztwa - dużo o niej słyszałam i aż się boję czytać :P
Jodi Picoult - Jesień cudów

Jak Wam się tym razem podoba mój nowy stos? :-) 

25 komentarzy:

 1. Same kuszące pozycje. Życzę przyjemnego czytania:))

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zdobycze miłej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładny. "Skrzydła..." też mam i czekają na swoją kolej. Miłego czytania Ci życzę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na "Sukienkę z mgieł" czekam od wydawnictwa MG. :3 Bardzo ładny stosik. ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny stosik. ;3 Ciekawe pozycje, więc chętnie zapoznam się z recenzjami. :) Miłego czytania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczny stos! Zazdroszczę wielu pozycji.;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięny stos:) Z Wyd. MG mam taki sam zestaw. Oj rozpieszcza nas bardzo to wydawnictwo.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo :) Najbardziej prowincje ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy stos :) Miłej lektury życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Powiem Ci że w tym stosiku nie ma ani jednej książki ... której nie chciałabym Ci podebrać :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Samej pisarki nie znam . Od dwóch miesięcy na półce czeka "Oplątani Mazurami" do przezcytania. Miłej lektury i czekam na wrażenia:)

  OdpowiedzUsuń
 12. świetne tytuły :)
  widzę nawet "Dziewczynę z sąsiedztwa", którą sama czytałam
  i książkę Picoult, której jeszcze nie miałam przyjemności
  pozdrawiam, czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Dziewczyna z sąsiedztwa".. wolę do niej nawet nie wracać myślami.. brr

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo jestem ciekawa książek pani Kasi Enerlich. Czekam z niecierpliwością na Twoje recenzje:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tylko pozazdrościć takich zdobyczy. Jestem ciekawa recenzji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękny stos. Miłego czytania

  OdpowiedzUsuń
 17. Super stosisko!
  Czytałam 'Dziewczynę z sąsiedztwa', przygotuj się na dużo wrażeń, Jodi Picoult też warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na mojej półce czeka "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu" autorstwa pani Enerlich. Już nie mogę doczekać się momentu, kiedy będę mogła po nią sięgnąć. :) "Sukienkę z mgieł" mam już za sobą i szczerze polecam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajny stosik :) Życzę miłej i ciekawej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawe nabytki, gratuluję ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Skrzydła na pewno Ci się spodobają, jestem pewna! :)

  OdpowiedzUsuń

Czytasz? Pozostaw po sobie komentarz - będzie mi bardzo miło :-)

Copyright © 2016 Marchewkowe Myśli